Search

MYCIE PANELI SOLARNYCHI FOTOWOLTAICZNYCH​

Panele fotowoltaiczne i solarne potrzebują cyklicznego oczyszczania aby mogły pracować odpowiednio wydajnie.

Utrzymanie instalacji fotowoltaicznej w dobrym stanie i dbanie o moduły w ramach bieżącej eksploatacji to podstawy dobrego zarządzania własną elektrownią słoneczną. O tym jak najlepiej czyścić panele fotowoltaiczne i jak wykonywać takie przedsięwzięcia piszemy w poniższym artykule.


Mycie paneli fotowoltaicznych – najważniejsze zagadnienia

Regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych pozwoli zwiększyć żywotność i efektywność paneli fotowoltaicznych w długim okresie. Brak dbałości o instalacje spowoduje nadmierne ich zanieczyszczenie. Może to zaprowadzić do spadków efektywności paneli słonecznych, które będą przechwytywały mniej światła.


Opady deszczu a mycie paneli fotowoltaicznych


Często mówi się, że intensywne opady deszczu wystarczą by oczyścić instalację z zalegającego osadu. Jest to po części prawdą, ponieważ rzęsisty deszcz przyczynia się do czyszczenia paneli fotowoltaicznych, ale nie wykonuje całej potrzebnej pracy. Deszcz jest w stanie oczyścić panele jedynie z nietrwałych zanieczyszczeń takich jak np. kurz czy niezaschnięte pyłki. Większy problem pojawia się w przypadku długiego okresu bez deszczu. Takie okresy w Polsce potrafią trwać nawet ponad 30 dni. W takim czasie nagromadzenie zanieczyszczeń może być bardzo duże, co będzie prowadziło do znaczącego ograniczania przezroczystości szyby zabezpieczającej, która ograniczy dostęp promieniowania słonecznego do paneli fotowoltaicznych, a w konsekwencji negatywnie wpłynie na ilość produkowanej energii. Mycie paneli fotowoltaicznych w takich warunkach jest szczególnie ważne.